Бібліотека

29.04

Інформаційна полиця до дня праці

«Найбільш затребуванні професії в Україні. Вибір професії - це важливо.»

У країні нашій стільки справ

І все таке цікаве,

А я ще й досі не добрав,

Яка ж найкраща справа?

      Через вторгнення Росії тисячі українців втратили роботу, багатьом довелося перекваліфікуватися. Після війни ситуація на ринку праці зміниться ще більше. Частина популярних професій утратить актуальність, а найбільш затребуваними стануть фахівці з відновлення країни.

 

1.     Будівельники, архітектори.

   Від атак російських військ інфраструктура багатьох українських міст сильно постраждала, зруйновано житлові будинки, адміністративні будівлі, дороги та комунікації. Тому після закінчення військових дій найбільша потреба буде у спеціалістах будівельної сфери.

Для будівництва та реконструкції об'єктів залучатимуть архітекторів, проектувальників, технологів, дизайнерів.

Також актуальними стануть робітничі спеціальності:

 

зварювальники;

столяри;

муляри;

маляри;

слюсарі;

електрики;

облицювальники;

фахівці з озеленення.

2. Інженери.

Для відновлення фабрик, заводів, комбінатів потрібні будуть інженери у сфері будівництва, машинобудування.

3. Транспорт та логістика.

Після війни зросте попит на логістичні професії, починаючи від водіїв, операторів перевезень до працівників портів, транспортних терміналів. Це пов'язано з тим, що після закриття сполучення з Росією та Білоруссю Україна може успішно включитися у міжнародні транспортні коридори.

Також водії будуть потрібні при відновленні інфраструктури міст, на будівництві, в агропромисловому секторі.

4. Менеджери з продажу, маркетологи.

Раніше популярні професії маркетолога та менеджера з продажу залишаться на ринку праці і після війни, але передбачається, що попит споживачів зміститься.

Актуальними стануть будівельні товари та послуги з ремонту. Тому більше будуть потрібні фахівці зі знанням цієї сфери.

5. Енергетики.

Енергетична незалежність стане одним з основних завдань у Європі та в нашій країні після війни. Розвиток альтернативної енергетики, розробка власних родовищ, розвиток інфраструктури з розподілу енергії викличе попит на ринку праці на професіоналів у сфері енергетики.

6. Програмісти.

ІТ-сфера в Україні продовжить розвиватися. Після закінчення війни будуть потрібні програмісти, які спеціалізуються на цифровізації економіки, сфері цифрової безпеки. Оскільки передбачається, що український бізнес переходитиме на цифрові продукти, щоб мінімізувати можливі втрати у разі нових небезпек.

7. Психологи.

Війна залишила важкий відбиток у житті кожного українця. Для багатьох потрясіння останніх місяців неприємно позначилися на здоров'ї у вигляді панічних атак, неврозів.

Психологічна підтримка під час війни та після її закінчення буде дуже важливою  і для військових, і для мирних громадян. Затребуваними будуть психологи та психотерапевти, зокрема й дитячі психологи.

8. Правоохоронці.

Працівники поліції у повоєнний період будуть затребувані для посиленого захисту правопорядку за можливих випадків мародерства, крадіжок.

 

9. Лікарі.

Медичні працівники потрібні у будь-який час. Але після закінчення війни найактуальнішими виявляться професії хірурга, кардіолога, реабілітолога, фізіотерапевта, спеціаліста лікувального масажу.

 

Які професії сьогодні найбільш популярні в Україні: https://bizmag.com.ua/top-zatrebuvanyh-profesij-v-ukrayini/


22.04

50 років від дня народження Василя Вірастюка (1974), силача, заслуженого майстра спорту України

 

Вірастюк Василь - український силач та спортсмен, заслужений майстер спорту України, Найсильніша людина світу, актор, шоу-мен.

Кар'єра. Після технікуму та служби в армії працював тренером з легкої атлетики у спортивному товаристві "Україна".

    З 1984 по 2000 р. займався легкою атлетикою – штовханням ядра. Входив до складу легкоатлетичної збірної України.

    У дитинстві Василь пішов стопами брата - Романа Вірастюка (на шість років старше), титулованого штовхача ядра, члена олімпійської збірної країни. "Рома завжди був і залишається моїм кумиром. З нього я брав приклад, на нього молився. Він надихнув мене своєю старанністю та любов'ю до спорту. До того, як зупинити свій вибір на ядрі, я займався плаванням, боротьбою і навіть на стрілянину ходив". Брат не тягнув мене силою у легку атлетику. Він просто познайомив мене із цим видом спорту, і мені сподобалося", - каже Василь Вірастюк.

      У 1995 році виконав норматив майстра спорту України. У 1998-му став майстром спорту міжнародного класу. Сьогодні – Заслужений майстер спорту України.

   З 2000 року Василь Вірастюк займається силовим багатоборством "Strongest man" За підсумками найпрестижніших міжнародних змагань у 2004 та 2007 роках був визнаний найсильнішою людиною планети.

    З 2000-го проживав у Львові, де працював (або навіть числився, як зізнавався в інтерв'ю) водієм-охоронцем у компанії Концерн Галнафтогаз, більшу частину часу присвячуючи спорту (при цьому рекламуючи на змаганнях "Галнафтогазовські" АЗС "ОККО"). Останнім часом мешкає у Києві.

Фізичні параметри. Зріст – 191 см. Вага – 145 кг. Розмір стопи - 46. Об'єм стегна - 83 см. Об'єм литкового м'яза - 49 см. Талія - 115 см. Обхват грудної клітки - 142 см. Шия - 49 см. Біцепс - 49 см. Передпліччя - 41 см.

Силові показники. Жим лежачи – 225 кг. Присідання – 280 кг х 4, 300 кг х 3. Тяга – 250 кг х 4, 280 кг х 2. Швунг із-за голови – 225 кг. Швунг колоди – 160 кг. Стрибок у висоту – 190 см. Стрибок у довжину з місця – 330 см. Біг на 100 м – 11,5 с.

Регалії. Заслужений майстер спорту України. У 2007 році нагороджений орденом "За заслуги" III ступеня.

Володар титулів "Найсильніша людина України" (2000, 2001, 2002, 2003, 2005) та "Найсильніша людина світу" (2004). Член збірної України, яка здобула титул "Найсильніша нація світу" у 2003 та 2004 роках.

Рекорди України Василь Вірастюк мав рекорди, записані в Книгу рекордів України:

- Тягнув п'ять трамвайних вагонів масою 101,5 тонни.

- Тягнув зчіпку десяти машин Mitsubishi Carisma (16,5 тонни), за хвилину протягнув на 18,5 метра.

- Тягнув сім машин Mitsubishi, 11 тонн, пересунув на 25 метрів.

- За хвилину підняв і встановив на тумби заввишки 130 см чотири крижані куби, кожен по 150 кг, до нього з льодом ніхто не працював.

https://www.youtube.com/watch?v=cxW2_uFBV24


12.04

Тематична онлайн-полиця

до Всесвітнього дня космонавтики



Список книг: https://www.youtube.com/watch?v=9UkQLcYqK9I&t=3s

·         Український космос [Текст] / упоряд. Валерій Чередниченко, Сергій Грабовський ; худож. Віктор Гаркуша. – К.: А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2009. – 45 с.

·         Гокінг, С. Джордж і таємний ключ до Всесвіту; Джордж і скарби космосу [Текст] / Стівен Гокінґ, Люсі Гокінґ ; худож.  Ґаррі  Парсонз; пер. з англ. Ганни Лелів. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2016. – 344 с.

·         Брекке, П. Наша життєдайна зірка – Сонце [Текст]   / Пол Брекке ; пер. з норв. Наталі Іваничук. – К. : Грані-Т, 2014. – 164 с.

·         Стовелл, Л. Історія космічних досліджень [Текст]  / Луї Стовелл ; пер. з англ. Руслана Фещенко ; худож. Пітер Алан. – К.: Країна Мрій, 2011.- 104 с.

·         Новеллі, Л. Галілей та перша зоряна війна [Текст] / Лука Новеллі; пер. з італ. Олени Кругликової. – К.: К.I.C., 2016. – 112 с.

·         Вздульська, В. Плутон [Текст] / Валентина Вздульська; худож. Інна Черняк. – Х. : Vivat, 2016. – 32 с.

·         100 фактів про космос [Текст] / Алекс Фріт, Джером Мартін, Еліс Джеймс. – К. : #книголав, 2018. – 128 с.

·         Історія дослідження космосу [Текст] : від сонячного годинника до польоту людини на Марс / Стефані Леду, Стефан Фраттіні. – К. : Артбукс, 2018. – 76 с.

·         Воллімен, Д. Професор Астрокіт і неосяжний космос [Текст] / Домінік Воллімен. – Л. : Видавництво Старого Лева, 2018. – 72 с.

·         Мартін, Р. Космічний світ [Текст] / Рут Мартін. – К. :  #книголав, 2018.- 18 с.

·         Ольховська, О. Моя перша енциклопедія. Загадковий космос [Текст]  / Олена Ольховська. – Х. : Ранок : Кенгуру, 2018. – 22 с.

·         Моріо, П.-Ф. Сонячна система [Текст] : пізнавальна книжка-гра / П`єр-Франсуа Моріо, Жеремі Клейс. – К. : Артбукс, 2018. – 34 с.

·         Дженкінс, М. Відкриваємо космос [Текст] : від телескопа до марсохода /  Мортон Дженкінс. - М. : МІФ, 2017.- 64 с.

·         Зубрін, Р. Як вижити на Марсі [Текст]  /Роберт Зубрін; перекладач Михаїл Райтман. – М.: Ексмо, 2015. – 208 с.

·         Сперроу, Дж. Дитяча енциклопедія космосу [Текст] / Дж. Сперроу. – Х. : Vivat, 2018. – 128 с.

·         Карпенко, Ю. Таємничий космос [Текст] : дитяча енциклопедія / Ю. Карпенко. - К. : Глорія, 2018. -  128 с.

·         Каспарова, Ю. Космос [Текст] : енциклопедія дошкільника / Ю. Каспарова. – Х. : Ранок, 2018.- 32 с.

 

ВІКТОРИНА ДОПОМОЖЕ УЧНЯМ ПЕРЕВІРИТИ СВОЇ ЗНАННЯ ПРО КОСМОС. ЦІКАВА, АНІМОВАНА.

"КОСМІЧНА ВІКТОРИНА": https://www.youtube.com/watch?v=1Rl8Y8e1xHQ

 


10.04

Усний журнал «Художні перлини рідної України»



«Перлини української класики»:

*    Остап Вишня

 Мисливські усмішки

Найкращі взірці самобутнього жанру — у повному обсязі й без купюр! Твори Павла Михайловича Губенка, відомого під псевдонімом Остап Вишня, виходили мільйонними накладами, їх знали навіть неписьменні 

*    Григорій Квітка-Основ`яненко

Конотопська відьма

Смутний і невеселий сидів сотник Микита Забрьоха. Ще б пак: отримати гарбуза від дівчини, до якої так довго залицявся. Усе в ній чудове: і вродлива, і працьовита, і чесна хорунжівна Олена. От тільки сотника не любить. Та ще й має молодого гарного нареченого. Хитрий Забрьоха придумує звернутися до конотопської відьми Явдохи Зубихи. Вона має допомогти йому причарувати Олену. Втім відьми — норовливий народ: роблять не так, як їх просять, а так, як їм заманеться...

Також до видання увійшли п’єси «Сватання на Гончарівці», «Шельменко-денщик», повість «Маруся».

*    Іван Семенович Нечуй-Левицький

Кайдашева сім’я

У цій повісті так легко впізнати будні багатьох українських родин. Тут усе як у житті: сміх і сльози, пристрасть і прикрощі, мрії, що розбиваються об землю, і найголовніше — всепереможна любов

*    Михайло Коцюбинський

Тіні забутих предків

Родини Палійчуків і Гутенюків здавна ворогували. І чи то так сплелася доля, мов тонкі та плутані гірські стежки, чи то бавилися давні лісові духи, але малий Іван Палійчук закохався в Марічку.

*    Панас Мирний

Хіба ревуть воли, як ясла повні?

Чіпка змалку спізнав, що таке несправедливість. Коли одні мають усе, а інші — нічого. Коли одні живуть у розкоші, як пани, а інші тяжко працюють, аби заробити на скибку хліба

*    Василь Стус

Мені здалося - я живу завжди. Вибрані твори

Непохитний та незламний. Оспіваний та заборонений. Справжній син свого народу й відчайдушний його захисник. Людина, що пережила стільки випробувань, які підточили б силу богів. Але не силу волі Василя Стуса 

*    Леся Українка

Лісова пісня. Вибране

Цей ліс був сповнений чарів. Дрімають польові русалки, танцює спокусник-перелесник. Там, у серці лісу, у сухій вербі прокинулася навесні прекрасна Мавка і почула спів сопілки. То вигравав людський хлопець Лукаш… 

До вашої уваги відеоогляд «Перлини української літератури», який ознайомить вас з книгами:

 https://www.youtube.com/watch?v=rXkSAXFTMCw

https://www.youtube.com/watch?v=K6INk1p7JeI

Бажаємо ще більше захопливих сторінок, натхнення на нові книжкові відкриття і нових улюблених авторів!


01.04

Книжкова полиця «Сміх продовжує життя».



      Посмішка та щирий сміх – це ліки від усіх хвороб. Вони створюють людям гарний настрій, допомагають бути добрішими, побачити в житті більше світлого і радісного.

    1 квітня люди в багатьох європейських країнах, у США відзначають День сміху.

Ще Гіппократом було  сказано, що сміх має позитивні лікувальні властивості.

      Ця теорія давно цікавила вчених всього світу. Врешті, було доведено, що Так! Сміх продовжує життя. Адже, давайте розберемося, що відбувається під час того, як людина  сміється. Під час сміху у людини працює приблизно 80 м’язів тіла:  рухаються плечі, напружується прес, покращується травлення, вібрує діафрагма, і, як наслідок, поліпшується дихання і серцебиття, підвищується рівень кисню  в крові, клітини  мозку отримують більшу кількість кисню, що сприяє  усуненню втоми і виробленню  ендорфіну –  гормону щастя і радості. Дія ендорфіну дуже позитивна: покращується самопочуття і підвищується імунітет. Більше того, під час сміху тіло людини розслабляється, і 5 хвилин  веселощів прирівнюють до 40 хвилин відпочинку.

Пропонуємо вам гумористичні твори, які піднімуть настрій на цілий день!

Не гайте часу, сміливо беріться за будь-яку книжку з цієї добірки:

*    Джеремі Стронґ «Гармидер у школі»

*    Меґан МакДоналд «Джуді Муді»

*    Драгунський В.  «Денискові оповідання»

*    Мар'ян Орлонь «Детектив Носик і викрадачі»

*    Всеволод Нестайко "Тореадори з Васюківки"

*    Остап Вишня - Книга «Мисливські усмішки».

*    https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=449

 


25.03

Тематична онлайн полиця до дня Національної Гвардії України (26.03) «Зростаймо мужніми – рівняймось на героїв»

      В Україні 26 березня відзначають День Національної гвардії УкраїниУ цей День ми вітаємо гвардійців і їх родини! Бажаємо їм  професіоналізму, здоров’я і стійкості!

  З нагоди професійного свята, ми підготували підбірку з 10 фактів про Національну гвардію України, аби кожен міг дізнатися дещо більше про тих, хто захищає щодня нашу з вами безпеку.

Підбірка фактів про Національну Гвардію України

1.       Національна Гвардія функціонувала з листопада 1991-го року до січня 2000-го року, поки її не було розформовано. Однак в березні 2014 року на тлі ситуації, що склалася на сході України та в Криму, постала необхідність у відновленні роботи цього формування.

2.       Законом встановлено, що максимальна чисельність НГУ – це 60 тис. осіб.

3.       В 2016 році для військових НГУ було розроблено нову форму. Одна із основних змін – це те, що відтоді військові Нацгвардії, які задіяні в охороні громадського порядку, носять форму темно-синього кольору з відповідними знаками розрізнення, які слугують елементом ідентифікації бійців НГУ.

4.       Також з новою формою прийшло нове правило: кожен військовий НГУ має власний нагрудний жетон, в якому вказано його особистий номер.

5.       Офіційними партнерами Національної Гвардії України є Національна жандармерія Франції, Національна поліція Франції, Представництво ЄС в Україні та Жандармерія Румунії.

6.       Структура НГУ включає

·         Командування НГУ

·         Головне управління

·         Оперативно-територіальні об'єднання НГУ (ОТО НГУ)

·         з'єднання, військові частини і підрозділи, вищі навчальні заклади, навчальні військові частини (центри), бази, установи та заклади, які не належать складу ОТО НГУ

7.       Першою масштабною подією, на якій військові НГУ мали змогу продемонструвати свою нову військову форму, став пісенний конкурс Євробачення-2017, який проводився в Києві.

8.       В травні 2014 року було засновано символіку НГУ: емблему, прапор та штандарт командувача НГУ.

9.       Нацгвардія України веде активне онлайн-життя, адже відомство присутнє та постійно оновлює інформацію не лише на своєму сайті, а й на таких платформах як:

10.   Наступний факт випливає з попереднього. На своїх сторінках в соціальних мережах офіційні представники НГУ публікують не лише серйозні новини, а й влаштовують цікаві ініціативи. В одній із останніх, з нагоди Дня всіх закоханих, було запущено акцію «#Замістьтисячіслів #НГУ #любовпонадусе ». Метою флешмобу було зобразити серце з підписом НГУ найбільш креативним способом і сфотографувати результат.

 

https://www.youtube.com/watch?v=fcbxKH29R44

https://www.youtube.com/watch?v=s4hQdySWk2E


18.03

120 років від дня народження Марка Миколайовича Вороного



Люба панно, дайте руку...
Перед нами царство мрій,
Царство соняшних надій,
Фарб і образів і звуку!..
Люба панно, дайте руку.

Марко́ Микола́йович Ворони́й  (5 (18) березня 1904, Чернігів — †3 листопада 1937, ур. Сандармох,   Карелія) — український поет, перекладач, дитячий поет. Жертва сталінського терору.

Життєпис

       Народився в сім'ї відомого українського поета Миколи Вороного й Віри Вербицької-Антіох, доньки поета Миколи Вербицького. Навчався в Чернігівській гімназії.

1918 року записався добровольцем в армію Денікіна, але був неповнолітнім і його не взяли. Якийсь час жив у Катеринодарі. 1920 року повернувся в Україну, працював вантажником.

Після повернення батька з Польщі разом із ним жив у Харкові, потім у Києві. Навчався на режисерському факультеті Київського музично-драматичного інституту ім. Лисенка. З 1928 року працював на кіностудії, перекладав титри фільмів з російської мови на українську. Восени 1933 року перебрався до Москви, працював у журналі «Наши достижения», подорожував по всьому Союзу.

Презентація: https://svitppt.com.ua/ukrainska-literatura/mikola-voroniy.html

Загибель

     1934 року, коли заарештували Миколу Вороного, Марко повернувся в Україну, разом із батьком вимагав в інстанціях переглянути справу. У цей час безробітний. 19 березня 1935 року, в день його народження, Марка Вороного заарештували. Військовий трибунал Київського військового округу на закритому судовому засіданні 1-4 лютого 1936 року засудив Марка Миколайовича Вороного до 8 років виправно-трудових таборів. Покарання відбував у місті  Кем, потім на Соловках. Особливою трійкою управління  НКВС Ленінградської області 9 жовтня 1937 року поета засуджено до розстрілу. Вирок виконано 3 листопада 1937 року.

Ухвалою Військової колегії Верховного Суду СРСР від 23 січня 1958 вироки стосовно Вороного скасовано, а справу припинено за відсутністю складу злочину.

        Видав 5 книжок для дітей (усі — 1930) та збірку віршів «Форвард» (1932). Перекладав з німецької (Райнер Марія Рільке, Георг Гайм, Альберт Ліхтенштайн), французької (Рене Сюллі-Прюдом, Шарль Бодлер, зокрема знаменитого «Альбатроса»), італійської (Джованні Бокаччо), єврейської (Давид Гофштейн) мов.

 

Твори: https://www.ukrlib.com.ua/bio/author.php?id=174 https://www.poetryclub.com.ua/metrs.php?id=296&type=biogr  


11.03

Цикл відеосюжетів

«Мій любий край»

Віртуальна подорож містами України

      Україна — дивовижна держава, яка вражає своєю різноманітністю та багатством культурної спадщини. Від Карпатських гір на заході до природного заповідника «Асканія-Нова» на південному сході, від великих міст до невеликих затишних селищ — усе це робить Україну унікальним варіантом для подорожей та відпочинку. Наша країна має надзвичайно багатий культурний спадок, захоплюючі природні пейзажі та старовинні архітектурні шедеври, які не залишать вас байдужими.

Мандруємо Україною разом:   

https://www.youtube.com/watch?v=dRBvpPR22ys

 https://www.youtube.com/watch?v=tDRR7HZoD04

        Дізнавайтесь про цікаві місця України, подорожуючи від столиці України з її величними соборами та історичними пам'ятками, до Львова, де вуличні пам’ятки розповідають історії минулих століть. Відвідайте мальовничі Карпати, де природа заворожує своєю красою, а також відкрийте для себе справжні скарби української культури.

Цікавої подорожі!

Історичні місця: 

https://www.youtube.com/watch?v=1mUnHrYyikA

Колесо історії: 

https://www.youtube.com/watch?v=EgT4GH3GExg

Шевченко і сучасна Дніпропетровщина: 

https://www.youtube.com/watch?v=gIDYGKZtWZU

https://www.ukrainer.net/thread/pamyatky/?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA0bWvBhBjEiwAtEsoW6Xptv9srjPVeXxtBPKCnisLxX5gKBiRLxmKeeyLg2_26IHrokQrBRoCjzEQAvD_BwE


08.03

Слайд-шоу

«Найвідоміші українські жінки.

Доньки України, що змінили світ



Благ для себе не шукали,

Про власне Бога не просили.

Красу, любов і молоді літа

Вкраїні рідній присвятили.

В борні, у тюрмах і на волі,

В щасливу та лиху годину

Святеє гасло “Бог і Україна”

Плекали, мов свою дитину.


Лідія Купчик

 

      Українки не лише надзвичайно красиві, а й дуже розумні та винахідливі. Розповідаємо про українських жінок, які змінили світ у минулому та про тих, які прославляють нашу державу сьогодні.

https://www.youtube.com/watch?v=8Mn5XeQMI54

 

Українські жінки - хто вони? Войовничі амазонки? Хранительки вогнища? Слабкі та ніжні чарівниці? Чи все разом?  Пропонуємо згадувати про видатних українських жінок, про яких знає весь світ:

https://www.slideshare.net/Ternopil_OUNB/ss-239217846

https://www.youtube.com/watch?v=7InGOvaqEqQ

 

Українки, зі святом ВЕСНИ!

https://www.youtube.com/watch?v=bQgP06U52tc



06.03

210 років від дня народження Тараса Григоровича Шевченка

 «Ти син України, ти дух її вічно живий»



Спи спокійно, Тарасе!

Нащадки твої

Словом шани

Тебе пом’янули.

І народи Вкраїни

Заповітів твоїх не забули.

 

      9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині в сім’ї кріпака Григорія Шевченка серед морозної темної ночі блиснув на все село один вогник – це народилася дитина. Для пана – нова кріпацька душа, а для України – великий поет, незламний Кобзар. Батьки дали йому ім’я Тарас.

      Все йде, все минає… Та залишається пам'ять, добра слава про людей, що мандрують у світі у пошуках істини та правди.

       Минуло 210  років від дня народження Шевченка – славного сина українського народу, але й сьогодні його слово живе між нами.

Шевченкознавці, для вас вікторина "Чи знаєш ти Шевченка?"

https://www.youtube.com/watch?v=zypBm5lj1U4

  https://www.youtube.com/watch?v=OjhgzlDmccE

Тарас Шевченко - "селф-мейд-мен” або людина, яка зробила себе сама: https://www.youtube.com/watch?v=KsOQ9FAFj24

Тарас Шевченко. Казки картинної галереї: 

https://www.youtube.com/watch?v=mOBbjM2iR2w


04.03

140 років від дня народження Тетяни Якимівни Пати (1884–1976) художниці, майстрині, викладачки петриківського розпису, заслуженої майстрині народної творчості України

Тетяна Пата – петриківська чарівниця

     


 Петриківський розпис відомий усьому світові. Творять це диво справжні майстри пензля. Їх роботи звеселяють душу, милують зір і чарують серце своєю неперевершеною красою, розмаїттям барв. А шлях в життя неповторному розпису дала талановита художниця Тетяна Якимівна Пата.

      Як сказала донька Тетяни Якимівни Дора: “Не буває такого дня, щоб мама не малювала. Фарби, пензлик-кішечка, рогозина завжди повинні бути під рукою…“ Петриківський розпис для неї був не просто головним сенсом її життя, а власне – самим  життям.

20 лютого 2024 року відзначаємо 140 років з дня народження Тетяни Якимівни Пати.

Історія мистецтва: https://www.youtube.com/watch?v=TL69eMSW0kg

       Тетяна Пата народилася 4 березня 1884 року в селі Петриківка на Катеринославщині в сім’ї бідного селянина Якима Мартенка. Як і семеро її братів та сестер, змалку батракувала на багатіїв. Із чотирнадцяти років заробляла на хліб тим, що ходила по хатах квітчати до свят або весіль комини печей. Розмальовуючи хати, печі, селянській інвентар, вона досконало оволоділа мистецтвом розпису. Вражають тонкий художній смак і живописна майстерність Тетяни Пати, котра “на око“ віртуозно творила свої райські кущі з простих польових і садових квітів, з кущів калини і полуниць, з любов’ю викоханих нею у власному дворі. У дев’ятнадцять років одружується з теслею Леонтієм Патою. З того часу чоловік майстрував скрині, Тетяна своїми барвами додавала їм краси.

      У 1914 році залишилася вдовою з чотирма малими дітьми. Добро душі і серця, бажання постійно творити прекрасне і життєрадісний сміх, часто тоді, коли будь-хто інший обов’язково б заплакав, допомогли її поставити на ноги дітей і стати великою художницею.

Спогади: https://www.youtube.com/watch?v=yFUCS_LqC3w

       На творчу долю майстрині вплинула зустріч з Дмитром Івановичем Яворницьким. Він першим сприяв громадському визнанню її творів як справжніх цінностей народного мистецтва. У 20-х роках на замовлення Дніпропетровського краєзнавчого музею, який саме тоді очолював Дмитро Іванович Яворницький, Тетяна Пата виконала килим та два ескізи розпису коминів, які зберігаються у його фондах.

     У 1936 році у складі петриківської делегації приїжджала до Києва на Першу республіканську виставку українського мистецтва, яка згодом експонувалась у Москві та Ленінграді.

      Після відкриття в Петриківці дворічної школи декоративного малювання (1936–1941), Тетяну запросили викладати композицію орнаменту. Школа готувала художників-виконавців та інструкторів для роботи в різних галузях художньої промисловості. Викладати композицію і керувати виробничим навчанням в школі декоративного малювання допомагала Паті її дочка, талановита художниця Текля Леонтіївна Кучеренко, котру після закінчення школи залишили при ній інструктором.

       З петриківської школи декоративного малювання під керівництвом Т. Пати вийшло ціле покоління талановитих майстрів: Марфа Тимченко, Євдокія Клюпа, Галина Прудникова, Векла Кучеренко, Ганна Данилейко, Іван Завгородній, Марія Шишацька, Віра Клименко-Жукова, Василь Бабенко, Марія Максютенко, Олександра Пікуш, Надія Пікуш, Надія Шулик, Василь Соколенко, Федір Панко, Олександра Кушнір та Зоя Куліш.

     Тетяна Пата померла 7 грудня 1976 року і похована в рідній Петриківці.

https://docs.google.com/presentation/d/1I-FOQYyHPZ35MegktMPxSvPAmzg4iMiV/edit?usp=sharing&ouid=116281809952141264279&rtpof=true&sd=true

    Майстер-клас. Спробуйте і ви!

https://www.youtube.com/watch?v=B5Bs61_Dk3k

Опанування техніки виконання петриківським розписом!🌸


19.02

Інформаційна полиця

До дня Героїв Небесної Сотні «Сто небесних янголів»



20 лютого в Україні щорічно відзначають День Героїв Небесної Сотні згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року “Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні”. Цього дня вшановуємо пам’ять про тих громадян, завдяки яким змінено перебіг історії нашої держави. Більшість із них віддали своє життя під час подій Революції Гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 року), інші загинули пізніше – у березні та квітні 2014 року, захищаючи ідеали демократії, обстоюючи права та свободи людини, європейське майбутнє України.

         Від 2015 року в рамках проєкту стартувала серія друкованих видань https://uinp.gov.ua/usna-istoriya/maydan-usna-istoriya.

      Першою побачила світ книжка «Майдан від першої особи. 45 історій Революції Гідності», в якій представлено спогади очевидців та учасників подій із різних кіл протестного середовища з метою представити структуру Майдану та масштаби його самоорганізації.

      Другу збірку – «Майдан від першої особи. Мистецтво на барикадах» – склали спогади митців, більшість із яких не лише брали безпосередню активну участь у подіях Революції Гідності, а й фіксували все, що відбувалося, у своїх мистецьких творах та проектах. Видання побачило світ в 2016 році.

      У березні 2015 року в рамках проєкту «Майдан: усна історія» було розпочато збір записів про події Революції Гідності в областях. До проєкту долучилися місцеві науковці, викладачі, музейники та архівні працівники, які мали досвід усноісторичного інтерв’ювання. Як результат – було записано 415 інтерв’ю (відео- або аудіо) в 22-х обласних центрах і 5 містах – Дрогобич, Теребовля, Умань, Кривий Ріг, Бердичів. Спогади про події, що відбувалися в Криму та на окупованих територія Луганської та Донецької областей, було записано безпосередньо в Інституті. На основі цих записів було сформовано третій випуск серії: «Майдан від першої особи. Регіональний вимір», що складався з двох частин. Наразі Інститут продовжує роботу над створенням архіву усної історії, до якого увійдуть зібрані в рамках проєкту спогади.

Більше інформації про проєкт “Відзнаки Героїв” можна знайти за посиланням: http://maidanmuseum.org/uk/node/381

Книга-реквієм Небесна Сотня: 

https://www.youtube.com/watch?v=7IRJRfCyvVs


14.02

Міжнародний день дарування книг

(International Book Giving Day)

Не валентинками єдиними…

 14 лютого – це не тільки свято закоханих. А чи знаєте Ви, що сьогодні ще й  — Міжнародний день дарування книг!

       Мета цього дня — надихнути людей по всьому світу дарувати 14 лютого книги — бібліотеці, другу, членам родини. Вважається, що у цей день мають об’єднатися і ті, хто дарує книги, і ті, хто прищеплює любов до читання.  

     Вітаємо і запрошуємо до святкування! Приєднуйтесь до цієї акції! Адже книги – найкращий подарунок!

https://www.youtube.com/watch?v=HMg72g_LaTY https://www.youtube.com/watch?v=WV-tTgKC9gY

Химерні факти про книги

Ø   До 18 століття в деяких бібліотеках книги прикріплювати до полиць ланцюгами. Вони були достатньо довгими, щоб відвідувачі могли комфортно читати, але не могли винести книгу з бібліотеки.

Ø Найдовше надруковане речення належить французу Віктору Гюго. У його романі "Знедолені" є речення, що складається із 823 слів.

Ø   Найпопулярнішим літературним персонажем поки що залишається Шерлок Холмс. Він частіше за інших ставав героєм кіно і телесеріалів.

Ø    Приватна католицька школа в Нешвіллі (США) видалила зі своєї бібліотеки всі книги про Гаррі Поттера. Там заявили, що в них містяться "справжні прокляття і заклинання, які при читанні можуть викликати злих духів".

Ø   Першою написаною книгою на друкарській машинці були «Пригоди Тома Сойєра» Марка Твена. Сам автор книги був не у захваті від машинки.

Ø Неконтрольоване бажання постійно нюхати старі книги, і отримувати від цього задоволення  називають «бібліосмією».

Ø    Британські вчені з університету Сассексу довели, що читання заспокоює краще, ніж прослуховування музики, прогулянка чи чашка гарячого чаю. Для того, щоб зменшити стрес, достатньо лише шести хвилин зосередженого читання. За це час скорочується серцебиття та полегшується м’язова напруга.

Ø Писати трилогію "Володар перснів" було для Дж. Р. Р. Толкіна виснажливо. 1200 сторінок він набирав двома пальцями. Інакше не вмів.


07.02

Інформаційна онлайн-полиця

«220 років від дня народження Миколи Андрійовича Маркевича

(1804–1860), українського історика, етнографа, письменника»



      Бандуристе, орле сизий,
Добре тобі, брате,
Маєш крила, маєш силу,
Є коли літати.

Т. Г. Шевченко

Ці рядки Тарас Шевченко присвятив відомому українському історику, етнографу Миколі Андрійовичу Маркевичу, з яким, як він згадував, «ми були колись великі приятелі і стрічалися з ним не в одній Качанівці».

Микола Андрійович Маркевич народився 26 січня (7 лютого за н.с.) 1804 року у с. Дунаєць Глухівського повіту Чернігівської губернії (тепер Глухівського району Сумської області) у небагатій дворянській сім’ї, яка походила з давнього козацько-старшинського роду Марковичів-Маркевичів. Його дитинство пройшло у Сокиринцях, Рудівці й Турівці. У 4 роки він уже вмів читати й писати українською, російською, німецькою та французькою мовами. Здобув освіту у приватному пансіоні у с. Лапинці Прилуцького повіту (1814-1817 рр.) та Cанкт-Петербурзькому благородному пансіоні Головного педагогічного інституту (1817-1820 рр.). Під час навчання в пансіоні здобув музичну освіту.

З 1820 р. служив в армії, де познайомився з майбутніми діячами декабристського руху C. Волконським, В. Кюхельбекером, П. Пестелем, К. Рилєєвим. Спілкувався з відомим літературними діячами: Є. Гребінкою, Г. Квіткою-Основ’яненком, Є. Баратинським, А. Дельвігом, О. Пушкіним. Ці знайомства надихнули М. Маркевича до написання перших поезій, виконаних у дусі канонів класицизму, а також перекладів романтичних поезій Дж.-Г. Байрона та Ф. Шиллера. Перший вірш М. Маркевича був опублікований 1820 року В. Жуковським у журналі «Невский зритель». На той час Микола був юнкером Курляндського драгунського полку.

У 1824 р. він вийшов у відставку в чині поручника і оселився у с. Турівка, де прожив до кінця життя.

https://www.youtube.com/watch?v=PsZ1zm4PWLM

 

   Маркевич написав чимало розвідок з історії українського гетьманства та козаччини: «Первая любовь, подвиги и кончина Тимофея Хмельницкого»; «Мазепа»; «Гетьманство Барабаша»; «Про перших гетьманів Малоросійських»; «Про козаків». До етнографічних праць М. Маркевича належать «Сборникъ малороссійскихъ пѣсенъ»; « Южнорусскія пѣсни»; «Обычаи, повѣрья, кухня и напитки малороссіянъ», а також публікації з питань народонаселення, клімату, бджолярства, вівчарства Полтавщини, історичний і статистичний опис Чернігова. Залишив щоденник, його записи становлять неабияку цінність. М. А. Маркевич помер 21 червня 1860 року у своєму маєтку у селі Турівка Прилуцького повіту (нині Яготинський район на Київщині). У 2018 році у селі Дунаєць урочисто відкрили пам’ятник Миколі Андрійовичу Маркевичу.

Праці:

http://resource.history.org.ua/cgi-bin/eiu/history.exe?&I21DBN=EIU&P21DBN=EIU&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=eiu_all&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=TRN=&S21COLORTERMS=0&S21STR=Markevich_M_A


05.02

Полиця порад з профілактики грипу.



     Зима – традиційний період підвищеної захворюваності на грип. В цей час важливо вживати максимум профілактичних заходів, щоб уникнути хвороби.

Корисні поради для профілактики грипу

1. «Захворів – сиди вдома»

Візьміть лікарняний. Грип швидко передається, тому так званий «трудовий героїзм» (коли ви хворі йдете на роботу) лише сприятиме поширенню інфекції.

2. Уникайте близького контакту з хворим

Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, у яких застуда, нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію з іншими людьми, щоб вберегти їх від хвороби.

3. Прикривайте ніс та рот

Під час кашлю та чхання грип розповсюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою рот та ніс — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.

4. Мийте руки

Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.

5. Намагайтеся не торкатися обличчя

На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.

6. Провітрюйте та дезинфікуйте приміщення

Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте та дезинфікуйте поверхні, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий.

7. Привчіть себе до корисних звичок

Будьте фізично активними, уникайте стресу, висипайтеся, пийте багато води та харчуйтеся поживною та корисною їжею.

Корисні підказки. Стоп, застуда! https://www.youtube.com/watch?v=7RSmReYh0NI

Чим грип відрізняється від застуди? https://www.youtube.com/watch?v=n_VgC8Teo04



29.01

Історичний екскурс:

До дня пам’яті Героїв Крут «Їм було лише шістнадцять»

Крути – наша гордість і слава,
Там соколи юні у вічність пішли.
На клич молодої держави,
Піднялися вірні сини.
Грудьми у нерівному бої,
Спинили червону орду,
З честю впали герої,
За Україну свою
.
                                                                              /Михайло Зельман (Лісовий)/ 

      29 січня ми вшановуємо пам’ять про події 1918 року, коли юні захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху – бій під Крутами.
      Саме тоді на Чернігівщині, недалеко від села Пам’ятне, на залізничній станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний схід від Києва, вступили у нерівний бій об’єднані загони юнкерів 1-ї Київської юнацької школи імені Б. Хмельницького та першої сотні новоствореного Студентського куреня під єдиним командуванням Аверкія Гончаренка, що нараховував близько 500 юнаків із більшовицькими військами Червоної армії Михайла Муравйова, що налічувала понад 4 тисяч бійців. Перед військами Аверкія Гончаренка стояло завдання затримати наступ на Київ більшовицьких військ, в той час як головні українські військові сили на чолі з Симоном Петлюрою вирушили до Києва придушувати повстання на заводі «Арсенал».

      Бій тривав лише п’ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 студентів. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на Київ на два дні.

      Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі. Тіла 28 вояків-студентів було перевезено до Києва.

https://ppt-online.org/162543

Презентація книжок «Подвиг під Крутами»

https://www.slideshare.net/Ternopil_OUNB/ss-251178173#2

Для українського народу бій під Крутами став символом героїзму і жертовності молодого покоління у боротьбі за незалежність України, історичним образом, що має важливе значення для української колективної пам’яті та української ідентичності.


22.01

Книжково-інформаційна  онлайн-презентація 

«Соборна Україна – одвічна мрія народу»



Україно, Соборна держава,

Сонценосна колиска моя

Ще не вмерла й не вмре твоя слава

Завойована і чесних боях!

      День Соборності – свято, встановлене на честь проголошення Першої Незалежності та Акту злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради 22 січня 1918 року, а вже за рік, у той же день, на Софійському майдані в Києві відбулося офіційне об’єднання УНР і ЗУНР в одну державу. Переговори щодо об’єднання ініціювали саме лідери Західноукраїнської Народної Республіки. Та ця ініціатива не була спонтанним рішенням, адже існував об’єднавчий рух, який ставив собі за мету соборність Української держави.

         Свято Соборності – день єднання українських земель та утвердження їх неподільності набуває особливого значення та звучання сьогодні, коли територіальну цілісність держави доводиться відстоювати зі зброєю в руках.

       Запрошуємо всіх, кому не байдужа наша історія, ознайомитися з книжковою виставкою.  Вивчати, пізнавати минуле й сучасне своєї землі й свого народу – це пізнавати себе. Адже кожен із нас – як зернина на пшеничному полі народу. Кожен має в своїй душі те, що вирізняє українців з-поміж інших національностей у світі.

https://ru.calameo.com/read/006674879dcf012093046


15.01

Інформаційна  онлайн-презентація

до День затвердження Державного гімну України



       Гімн у перекладі з грецької мови означає святкова пісня. Державний Гімн є одним із символів державної символіки і ідентифікує державу на міжнародних зібраннях, форумах, спортивних змаганнях.

       Державним Гімном України є пісня «Ще не вмерла Україна», слова Павла Чубинського, музика Михайла Вербицького. Офіційно «Музична редакція» Державного Гімну була прийнята Верховною Радою України 15 січня 1992 р.

      6 березня 2003 р. Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Державний Гімн України», запропонований президентом Леонідом Кучмою. Законопроектом пропонувалося затвердити як Державний Гімн Національний Гімн на музику Михайла Вербицького зі словами тільки першого куплета і приспіву пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна». У той же час перша строфа гімну, згідно з пропозицією президента, звучатиме «Ще не вмерла України і слава, і воля». Цей закон підтримали 334 народних депутати, проти висловилися 46 з 433, що зареєструвалися для голосування. Не брали участі в голосуванні фракції Соцпартії і Компартії.

Історія створення Державного гімну України: https://docs.google.com/presentation/d/13Gp94qM0uNIehrewm8n9CJ5oHbCN97mo/edit?usp=sharing&ouid=116281809952141264279&rtpof=true&sd=true

Гімн України: https://www.youtube.com/watch?v=Wx7vo__48oE 

 



25.12

Книжково-ілюстративна виставка

«Прочитай мене, будь ласка! - Тебе запрошує зимова казка»

Зимова пора — саме час провести вечір за хорошою книгою. А також можливість почитати щось дітлахам, адже саме змалечку приживається любов до літератури.

   До того ж, саме казки містять у собі історії, які навчають дітей найкращим людським рисам, таким як доброта, дружба, вірність та небайдужість до навколишнього світу.

https://mala.storinka.org/зимові-казки-для-дітей.html

https://dobra-kazka.in.ua/kazky-za-avtoramy/topelius-cakarias/zimova-kazka/

Зимові аудіоказки: https://www.youtube.com/watch?v=hEmEcYpkQQE


18.12

Святкове читання

«Зимонько-снігуронько».



Зимовий період – найулюбленіший час більшості дітей! Чому? Бо саме взимку – найбільше свят і омріяних подарунків – іграшок та солодощів!

    Попереду стільки всього неймовірного! А починаються зимові свята з Дня святого Миколая, який, згідно з повір'ям, у ніч на 6 грудня кладе під подушку солодощі та подарунки слухняним дітям. Звідки пішла така традиція? Існував Миколай насправді чи це просто персонаж із красивої легенди?

Легенда про Святого Миколая 

https://www.youtube.com/watch?v=pxmeBmubuW8

 

ЗБІРКА мультфільми та пісні до свята

https://www.youtube.com/watch?v=K7uIuOOX2Rw

Вірші про Святого Миколая

https://www.youtube.com/watch?v=OjjizXTmI8U

 

Зимові аудіоказки: 

https://www.youtube.com/watch?v=hEmEcYpkQQE

https://mala.storinka.org/зимові-казки-для-дітей.html

https://dobra-kazka.in.ua/kazky-za-avtoramy/topelius-cakarias/zimova-kazka/

 


11.12

«Права і свободи громадянина України» (10 грудня)

    10 грудня відзначається День прав людини. Це нагода ще раз нагадати про значущість прав людини, необхідність глобальної солідарності, взаємозв'язку і людяності. День прав людини відзначається за пропозицією Генеральної асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році.

      У Декларації заявлено також, що кожна людина повинна мати всі права і всі свободи, проголошені цією Декларацією, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного чи соціального походження, майнового, станового або іншого становища.

   Крім того, не повинно проводитися ніякого розрізнення на основі політичного, правового або міжнародного статусу країни або території, до якої людина належить, незалежно від того, чи є ця територія незалежною, підопічною, несамоврядною або як-небудь інакше обмеженою у своєму суверенітеті.

 

Виставка-вікторина «Права дитини — казковим героям!»

https://www.slideshare.net/koblevoschool1/ss-63562175

Збережіть корисні посилання, що точно будуть в нагоді:

• Учнівська версія Конвенції про права дитини: bit.ly/3NO4INy

• Групування прав дітей у 4 категорії: bit.ly/3Q6lud1

• Конвенція про права дитини: bit.ly/3GK9Wrp

• Ілюстровані права дітей: bit.ly/3zeqTZg

 


04.12

Віртуальна поличка «Волонтери світу – єднаймось заради добра»



        Сьогодні в Україні до волонтерів ставляться по-особливому. Адже після 24 лютого 2022 року волонтерський рух показав усьому світові, що це потужна сила, яка здатна організовувати, об’єднувати та допомагати розв’язувати серйозні питання.

       Крім того, українські волонтери – це головна підтримка для ЗСУ. Вони виробляють та знаходять необхідні речі, продукти,   речі першої необхідності, підтримують моральний дух бійців. Також волонтери допомагають дітям й дорослим, піклуються про здоров’я тварин, забезпечують їхній комфорт та безпеку.

   Тому для українців  – це справді вагомий день, адже наші волонтери особливі, мають здатність знаходити будь-що за короткий проміжок часу та за будь-яких умов!

     Якщо серед ваших знайомих є волонтери, обовʼязково привітайте цих відважних людей та висловіть їм свою щиру вдячність.

Електронна презентація: https://www.youtube.com/watch?v=q1TZ6vQzcX8

 

Висловлюємо подяку волонтерам від імені кожної людини, якій ви допомогли. Дякуємо за вашу людяність та безкорисливу працю. Завдяки вашому внеску Україна стрімко долає важкі перепони та рухається до перемоги.


27.11

160 років від дня народження Ольги Юліанівни Кобилянської (1863-1942)



       27 листопада українці вшановують 160-ліття від дня народження найвідомішої української письменниці, громадської діячки та важливої постаті раннього модернізму в українській літературі – Ольги Юліанівни Кобилянської.

       Ольга Кобилянська одна з перших в українській літературі звернулася до змалювання жінок-інтелігенток, які намагаються вирватися з буржуазного оточення. І при всьому тому вона залишалася справжньою жінкою. Вона цікавиться новинками моди, має гарний смак і зберігає струнку фігуру до старості.

  На честь Ольги Кобилянської назвали літературно-мистецьку премію, а за її творами знято фільми. Кращі твори письменниці вийшли у перекладах багатьма мовами, відіграли й відіграють важливу роль у світовій літературі, піднімаючи міжнародний престиж українського художнього слова.

Всеукраїнський інтернет-конкурс

«Ольга Кобилянська: 160 років поза часом»

ПРО КОНКУРС

    До Дня народження Ольги Кобилянської ми підготували пізнавальний конкурс для учнів 1-11 класів. Пройшовши його, школярі не тільки матимуть змогу перевірити свої знання про видатну українку, в й дізнаються цікаві та маловідомі фактами з життя письменниці.

    Головна мета нашого конкурсу — привернути увагу до творчості письменниці Ольги Кобилянської, допомогти школярам побачити багатогранність її постаті.

УЧЕНЬ ОТРИМУЄ

  • Можливість безкоштовно взяти участь в онлайн-конкурсі
  • Яскраві нагороди для кожного учасника конкурсу
  • Можливість виконувати завдання з власного комп’ютера або планшета
  • Різнотипні, інтерактивні та цікаві завдання

ІНСТРУКЦІЯ УЧНЮ

Зайти на сторінку naurok.ua/start , ввести наданий вчителем пароль та обрати конкурс.

Виконати завдання у відведений для цього час.

ДОСТУП ДО ЗАВДАНЬ: 24 листопада – 22 грудня

Отримати нагороди :)


13.11

Інформаційна полиця «Формування гендерної культури»



   Термін „ґендер” – означає різні соціальні ролі, обов’язки та ідентичності жінок і чоловіків та співвідношення сил між жінками й чоловіками у певному суспільстві. Ґендерні ролі та ґендерні відносини у різних країнах і культурах відрізняються й можуть бути різними навіть у різних груп одного суспільства.

   Термін „стать” стосується біологічних відмінностей між жінками і чоловіками.

          Ґендерна рівність означає, що всі людські істоти мають свободу для розвитку своїх особистих здібностей та свободу вибору без обмежень, пов’язаних із жорстко закріпленими гендерними ролями. Тобто різна поведінка, прагнення та потреби жінок і чоловіків враховуються, оцінюються й підтримуються рівним чином. (Європейська Комісія, 2004)

Що таке гендерна рівність і гендерні стереотипи?

 https://www.youtube.com/watch?v=faOaa-sgElE

   Рівність не означає, що жінки та чоловіки стануть однаковими, але права, обовʼязки та можливості жінок і чоловіків не залежатимуть від того, народилися вони жінками чи чоловіками.

Рівність між жінками та чоловіками розглядається як питання прав людини та як необхідна умова і показник сталого людиноцентричного розвитку.

  Рівноправність – сьогодні є великою цінністю, вона загальновизнана та закріплена юридично. Світове співтовариство виробило певні стандарти у цьому питанні. Та зупинятися на цьому не варто, тому що багато проблем потребують опрацювання.

Формування гендерної ідентичності: https://www.youtube.com/watch?v=bQP1AVK7tpM

Давайте памʼятати і усвідомлювати разом: всі ми народилися рівними!


06.11

Поетична сторінка: «З любов'ю до України! Вірші про війну в Україні»



       Наша нація споконвіку славиться творчістю та вмінням римувати. Саме у скрутні часи з’являлися чи не найвідоміші твори українських класиків — Ліни Костенко, Василя Стуса, Володимира Сосюри та багатьох інших поетів та поетес.

https://mala.storinka.org/вірші-про-війну.html

   Сучасні українці теж вдаються до віршування та акумулюють свій біль і горе від війни у римовані рядки, які уже називають Поезією Вільних — воєнною лірикою українства 21-го століття. Триває війна і триває проговорення війни у поезіях різних авторів і авторок: дебютантів і професіоналів, ветеранів і цивільних, волонтерів і переселенців, очевидців і тих, хто на відстані.

https://vikna.tv/styl-zhyttya/virshi-pro-vijnu-yak-rymuvannya-pidtrymuye-ukrayinskyj-bojovyj-duh/

    Збирати вірші про війну взялося Міністерство культури та інформаційної політики України, створивши сайт Поезія Вільних, куди можна надсилати свої поезії. Організатори ініціативи вважають, що саме вірші воєнного часу розповідатимуть нашу історію наступним поколінням.

Відеопрезентація «З любов'ю до України! Вірші про війну в Україні»:

https://drive.google.com/file/d/1pmVMGbWSEYgIh3ysHeIRflAf-fQAFAwk/view?usp=sharing


30.10

Презентація «З Європою - єдині» до Дня народження ЄС

Куточків різних на Землі багато. 

Європа серед них - найкраща нам усім,

Бо саме тут нас народила мати.

Європа – наш великий спільний дім.

      ЄС бере свій початок від утворення Європейської спільноти з вугілля та сталі (ЄСВС) і Європейської економічної спільноти (ЄЕС), які сформувалися з шести країн у 1957 році. У сучасному вигляді існує на основі Маастрихтського договору, підписаному 7 лютого 1992 року, який набрав чинності з 1 листопада 1993 року.

      Україна – єдина держава, яка святкує День народження ЄС, не будучи дійсним членом Європейського Союзу.

Чому ми святкуємо цей день?

- впевнені, що питання членства в ЄС - лише питання часу;

 - так формується позитивна громадська думка щодо євроінтеграційного курсу України;

- так ознайомиться якнайбільше людей з європейськими цінностями та традиціями;

- це популяризація загального європейського культурного надбання серед громадськості, зокрема, молоді;

- це залучення населення регіонів України до діяльності, пов’язаної з інтеграцією країни до ЄС.

Пропонуємо вам переглянути цікаву презентацію за посиланням:

 

https://docs.google.com/presentation/d/1hgSjKCAtFUxES7y0oXDTGNQspJBy7R3Y/edit?usp=sharing&ouid=116281809952141264279&rtpof=true&sd=true


23.10

«Ми за життя без тютюну, алкоголю і наркотків»

      Багато підлітків починають курити, вживати алкогольні напої саме тому, що із цигаркою або чаркою в руці видаються собі більш дорослими, стильними. Але чи замислювались ви, чому так багато дорослих людей роками борються із залежністю від алкоголю, тютюну і (тим паче наркотиків? Тому, що ці згубні звички із задоволення перетворюються на страшні хвороби. То що ви оберете: здорове яскраве життя чи щоденну тяжку боротьбу за виживання? Яким ви бачите своє майбутнє? Добре подумайте над цим, беручи до рук цигарку чи пляшку пива.

     Кожна людина в дитинстві мріє бути сильною, проте сильними не народжуються, а стають завдяки щоденному напруженому тренуванню. Сильна людина рідше хворіє, легше переносить життєві негаразди.

Здоров’я – це норма і краса. У Статуті Всесвітньої організації охорони здоров’я записано: «Здоров’я – це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб або фізичних вад».

     Відомо, що 50 відсотків смертності припадає на 10 найбільш поширених хвороб, які зумовлені палінням, вживанням алкоголю і наркотиків. Звідси випливає, що здоров’я людини, тривалість її життя, творче довголіття багато в чому залежить від самої людини.

    Гляньте навкруги, яка прекрасна земля, як добре нам жити. Задумайтесь, чи потрібно нам щось змінити в гіршу сторону? Чи хочете ви серйозно захворіти, адже паління, алкоголізм, наркоманія – це серйозні хвороби, лікуються інколи багато років, чи хочете сліз своєї мами? Так, це зло принесе багато сліз і страждань нашим рідним. 

      Пропонуємо переглянути лекцію «Вся правда про наркотики», яку читає діючий військовий ЗСУ Валерій Маркус (https://youtu.be/QV0bNHl-aB4) та електронну брошуру «10 точних фактів про наркотики»:

https://drive.google.com/file/d/1QzKN4KGXO9kXvbAJcj3M7lNwE0u9v8G_/view

Матеріали надані громадською організацією «Нарконон».

 

 


16.10

Інформаційна хвилина «Щоб не трапилось біди в ДСНС ти подзвони»

     Надзвичайна ситуація – це порушення нормальних  умов життя та діяльності людей на окремій території чи об’єкті або  на  водному об’єкті, що  призвело (може призвести) до виникнення великої кількості  постраждалих, загрози  життю  та  здоров’ю людей, їх загибелі, значних матеріальних втрат.

     Види надзвичайних ситуацій розрізняють за їхнім характером: техногенні, природні, соціальні та воєнні. 

        Надзвичайна ситуація  техногенного  характеру –  це транспортної аварії (катастрофи), пожежі, вибуху, аварії з викиданням (загрозою викидання) небезпечних хімічних, радіоактивних  і  біологічно небезпечних  речовин, раптового руйнування  споруд, на очисних  спорудах тощо.

        Надзвичайна ситуація природного характеру – це небезпечне геофізичне, геологічне, метеорологічне або гідрологічне явище, деградація ґрунтів чи надр, пожежею у природних екологічних системах, зміною стану повітряного басейну, інфекційною захворюваністю та отруєнням людей тощо.

        Надзвичайна ситуація соціального характеру – це протиправні дії терористичного та антиконституційного   спрямування, або пов’язане зі зникненням (викраденням) зброї та небезпечних речовин, нещасними випадками з людьми тощо.

        Надзвичайна ситуація воєнного характеру – виникає через застосування звичайної зброї або зброї масового ураження,  під час якого виникають вторинні чинники ураження населення.

     Рівень надзвичайної ситуації визначається від її обсягів,  кількості постраждалих і загиблих, обсягів технічних і матеріальних ресурсів, необхідних для ліквідації її наслідків. Існують такі рівні надзвичайних ситуацій: державний, регіональний,  місцевий, об’єктовий.

      Ресурсний центр прав дитини пропонує до уваги посібник “Врятуйте  дітей – стандартні процедури  та  правила  безпеки  для  учнів  та студентів”, у якому визначив Алгоритм дій у разі надзвичайних ситуацій, який дозволяє кожному працівнику закладу освіти швидко оцінити ситуацію та обрати правильний порядок дій:

https://eo.gov.ua/dii-uchasnykiv-osvitnoho-protsesu-v-razi-nadzvychaynykh-sytuatsiy/2022/01/18/

 


02.10

80 років від дня народження Богдана Михайловича Стельмаха (1943), українського поета, драматурга, перекладача



     Український поет, драматург, перекладач, автор численних українських пісень Богдан Михайлович Стельмах народився 2 жовтня 1943 року  у с. Туркотин Золочівського району Львівської області.

       Попри потужну творчу кар’єру, Богдан Стельмах зумів відчути різноманітний смак життя. Так, доля його звела до навчання на механіко-математичному факультеті ЛНУ імені Івана Франка. Щоправда, згодом він осягнув і філологію на однойменному факультеті.

     Були у його біографії й важкі будні у Радянській армії у Красноярському краю, непроста робота на лісозаводі у Раві-Руській. Попрацював пан Стельмах і кореспондентом молодіжної газети у Львові.

    Також відчув поет, і що таке робота на адмінпосадах – головний спеціаліст відділу мистецтв Львівського обласного управління культури, заступник голови Львівського міськвиконкому, директор департаменту гуманітарної та соціальної політики, радник міського голови Львова тощо.

Богдан Стельмах –  автор книжок “Примула, квітка віща”, “Земний вогонь”, “Батькові слова”, “Пшеничне перевесло”, “Сто пісень”, “Тарас: дилогія “Писанка”, “Початок радісних пісень”, “Вірші про Україну”, “Тарас: драматична поема-тетралогія”, “Ця осінь називається Марія”.

       Упродовж останніх років автор плідно працює як драматург. В репертуарі театру ім. М. Заньковецької дві його п’єси для дітей – «Чари правдивої пісні» та «Біда навчить». У Першому українському театрі для дітей та юнацтва донедавна йшли п’єси Стельмаха «Тарас» і «І золотої й дорогої», комедія «Фрак для доцента».

А ще Богдан Стельмах пише вірші для дітей. І не тільки забавлянки і поетичні картинки, а й цілком  політичні – про мовну ситуацію, починаючи з дитсадка і до спілкування на міських вулицях, а також досить критичні до міської влади Львова, як от віршики „Вулиця Льва” та „Мер живий”. Вони вміщені у  збірці „Львів’єнятко і Левенятко”виданій коштом … міської влади Львова.

Крім того, Богдан Стельмах переклав та переспівав кілька іноземних творів – збірку давньоєгипетської лірики «Початок радісних пісень», еротичні п’ятивірші (танка), «Сто одинадцять хайку Мацуо Басьо», «Ночі Коматі» (2007) інтерпретація поеми «Слово о полку Ігоревім», комедія Тірсо де Моліни «Благочестива Марта», п’єси Едмона Ростана «Шантеклєр» та «Романтики», лібрето опери Дж. Верді «Фальстаф» й інші драматичні твори..

Біографія: https://www.youtube.com/watch?v=W2wPdOcJh9M

Творчий вечір поета Богдана Стельмаха:

https://www.youtube.com/watch?v=Y7fvbKAwt1w  

 

 


25.09

Інформхвилинка порад «Як вирішити конфлікт»

    Часом наша точка зору може не збігатися з поглядами іншої людини, що нормально, оскільки не секрет, що всі люди різні. Коли стикаються дві протилежні точки зору, починається конфлікт. Від того, яку поведінку та спосіб вирішення конфліктної ситуації ми обираємо, залежить те, як завершиться конфлікт і чи не перетвориться він на сварку.

Стадії розвитку конфліктів

У розвитку конфліктів виокремлюють п'ять стадій:

1.     Виникнення конфліктної ситуації відбувається при зіткненні людей, інтереси і переконання яких істотно різняться.

2.     Усвідомлення конфлікту відбувається тоді, коли хоча б один із його учасників починає відчувати дискомфорт у спілкуванні з іншими, критично й недоброзичливо відгукується про них або уникає контактів з ними.

3.     Початок відкритого протистояння – момент, коли один з учасників зважується на заяву або погрозу. Інший у відповідь також починає діяти: захищатись або нападати.

4.     Ескалація конфлікту. На цьому етапі сторони відкрито заявляють про свої позиції. Вони можуть і не розуміти глибинної сутності конфлікту. Сторони часто вдаються до конфліктогенів – слів або дій, які посилюють конфлікт.

5.     Завершення конфлікту можливе в разі його вирішення, втрати інтересу учасників до предмета протистояння або відсторонення одного з опонентів.

 

Поради щодо ефективного розв’язання конфлікту

ü З’ясуйте, що призвело до конфлікту: дії іншої сторони або ваше нерозуміння ситуації. Припускайте краще, намагайтеся з'ясувати, що мав на увазі опонент. Ставте правильні і тактовні запитання.

ü Відстоюйте свою позиціюале не тисніть на співрозмовника. Не вимагайте, щоб людина змінилася. Тиск обмежує можливості обох сторін і не сприяє вирішенню конфлікту.

ü Стежте за тим, що говорите. Не принижуйте опонента, не узагальнюйте (не використовуйте слова «завжди» і «ніколи»), говоріть про конкретні речі, вирішуйте основну проблему, не чіпляйтеся за дрібниці.

ü Стежте за своїми емоціями, не ігноруйте їх, але й не дозволяйте їм керувати вашою поведінкою. Говорячи про те, що ви відчуваєте, ви пояснюєте опонентові вашу позицію («Мене дуже засмучує, коли люди порушують свої обіцянки. Будь ласка, краще не обіцяй того, чого не можеш зробити»).

ü Не бійтеся йти на поступки. Поступка не означає поразку, а дає змогу продовжити діалог. Гнучке і творче ставлення до ситуації –одна з умов управління конфліктом.

 


18.09

Міжнародний день читання електронних книг



Бібліотека – це той храм,

де завжди народжується і зберігається духовність.

Пам’ятаймо, що у давнину бібліотеку називали

«дім життя», «притулок мудрості», «аптека для душі»

 

     У 2014 році компанія OverDrive запропонувала оголосити 18 вересня Міжнародним днем читання електронних книг (International Read an eBook Day) –  це всесвітнє свято електронних книг та електронного читання. Це день, щоб оцінити зручність, доступність та інновації, які електронні книги приносять у наше життя.

ü  Ідея електронної книги народилася в 1930 році, але лише через 41 рік вона з’явилася на світ. Концепцію представив Роб Браун, який уявив собі майбутнє книг, подивившись свій перший відеофільм.

ü  У 1949 році вчителька іспанської мови Анхела Руїс Роблес винайшла перший автоматизований пристрій для читання книг Enciclopedia Mecánica, хоча він так і не був запущений у масове виробництво.

ü  1971 – з’явилася перша електронна книга, коли Майкл Гарт набрав на комп’ютері свою копію Декларації незалежності і виклав її в мережу ARPANET. Це призвело до заснування проекту “Гутенберг”, який зосередився на створенні електронних копій текстів і публікацій.

ü  Наприкінці 1980-х і в 2000-х роках з’явилися різні винаходи та інновації, які зробили електронну книгу такою, якою вона є сьогодні, зокрема, перші електронні читалки, стандартизація форматів електронних книг та інтернет-магазини електронних книг.

ü  Вперше Міжнародний день читання електронних книг був відзначений у 2004 році компанією Rakuten OverDrive Inc. OverDrive, найбільший постачальник електронних книг для бібліотек у всьому світі, має на меті заохотити книголюбів читати свої улюблені книги в цифровому форматі.

 

Відтоді це свято відзначається у більшості країн світу, адже у такого формату є багато переваг. Користуйтеся ними!

 

Підбірка електронних бібліотек:

https://chl.kiev.ua/Default.aspx?id=6402

http://www.nbuv.gov.ua/node/3699

https://libruk.com.ua

https://old.library.kr.ua/libworld/elib.html


11.09

9 вересня ‒ День українського кіно




         Кіно ‒ це мистецтво, яке здатне формувати національну свідомість. День українського кіно наша країна щорічно відзначає у другу суботу вересня.

        В останні роки український кінематограф переживає стрімке зростання. Українські стрічки регулярно виходять у вітчизняний кінопрокат. Їх демонструють на конкурсах престижних світових кінофестивалів. Протягом останніх років в український кінематограф прийшло нове покоління кіномитців.

Екранізовані твори українських письменників:

  • Багряний, І. П. Тигролови. Роман. Огненне коло. Повість / І. П. Багряний. ‒ Київ : Укp. письменник, 1996. ‒ 350 с.
  • Довженко, О. П. Україна в огні [Текст] : кіноповість, щоденник / О. П. Довженко; упоряд. О. М. Підсуха. – Київ : Рад. письменник,1990. – 416.
  • Карпенко-Карий, І. К. П'єси: Мартин Боруля. Сто тисяч. Хазяїн / І. Карпенко-Карий. ‒ Київ : Мистецтво, 1982. ‒ 207 с.
  • Квітка-Основ'яненко, Г. Ф. Сватання на Гончарівці : повісті; п'єси / Г. Ф. Квітка-Основ'яненко. ‒ Харків : Фоліо, 2005. ‒ 350 с.
  • Квітка-Основ'яненко, Г. Ф. Конотопська відьма [Текст] : повісті та оповідання / Г. Ф. Квітка-Основ'яненко. ‒ Харків : Фоліо, 2017. ‒ 202 с.
  • Котляревський, І. П. Енеїда [Текст] = Eneida / І. П. Котляревський ; пер. П. Купрись. ‒ Люблін : Польська акад. наук, 2013. ‒ 379 с.
  • Коцюбинський, М. М. Тіні забутих предків : повість та оповідання / М. М. Коцюбинський. ‒ Львів : Каменяp, 1988. ‒ 160 с.
  • Нечуй-Левіцький, І. С. Микола Джеря [Текст] : Повісті, оповідання, нариси / І. С. Нечуй-Левицький. ‒ Київ : Веселка, 1988. ‒ 352 с
  • Шкляр, В. Залишенець. Чорний ворон [Текст] : іст. роман / В. Шкляр. ‒ Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2011. ‒ 383 с.

5 найцікавіших українських фільмів серпня 2023: https://vogue.ua/article/culture/kino/5-naycikavishih-ukrajinskih-filmiv-serpnya-2023-53101.html


06.09

«Грамотність запорука успіху людини»



       Починаючи з 1966 року, 8 вересня відзначається  Міжнародний день грамотності (писемності).    

      У цей день важливо наголосити на доцільності знання рідної мови. З 3 червня 2020 року почав діяти новий «Український правопис». Повний текст документа оприлюднено на офіційних сайтах Міністерства освіти і науки та Національної академії наук.

       З цієї нагоди пропоную вам згадати які ж  зміни  відбулися у новому правописі нашої рідної мови: https://docs.google.com/presentation/d/14-xynaf901qy4sVEc313Exv5I2bBhLFX/edit?usp=sharing&ouid=116281809952141264279&rtpof=true&sd=true

https://www.youtube.com/watch?v=0G4S_pLhynI

Пам’ятайте, що ми – українці, і маємо свою мову!


01.09

Знання – це скарб, а плідна праця – ключ до нього!

1 вересня – День знань!

      Це особливе свято не лише для вас школярів, а й для вчителів, батьків, бабусь та дідусів. Завжди яскравий, насичений емоційністю та хвилюючою атмосферою. Цей день важко забути! Голосно звучить урочиста музика, звідусіль лунають теплі привітання та побажання!

        1 вересня — це початок нового етапу в житті для дітей, які стануть першокласниками. Ласкаво просимо до шкільної країни! Сміливіше знайомтеся з цим дивовижним світом знань та відкриттів. Світлий шкільний клас і перша вчителька чекають на вас. Нехай уроки будуть цікавими, а шкільна дружба – міцною!

      Вітаємо усіх нас з цим чудовим святом!

    Мирного нам усім неба, Перемоги над ворогом та найшвидшої відбудови нашої рідної України!

Для вас, дорогі наші читайлики святкове привітання за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=trF4reCmG4s

Немає коментарів:

Дописати коментар